• Projektový den
    Projektový den
  • Kariérní den
    Kariérní den

DŮLEŽITÉ INFORMACE

  • Důležité sdělení!
    V pondělí 29. května 2023 od 16:30 proběhne na děčínském zámku slavnostní předávání maturitních vysvědčení žákům gymnázia C4.A, C4.B a V8.A.  

DDM Děčín zorganizoval pro 8. a 9. ročníky vědomostní kvíz, ve kterém šestičlenné týmy odpovídaly v pěti kolech dohromady na 50 otázek z různých oblastí. Náš tým složený z terciánů Anežky Prajsové, Bětky Plaché a Jakuba Provazníka a kvartánů Honzy Smrže, Tomáše Miliče a Roberta Veselého byl nejlepší! Hrdí na svůj výkon odcházeli navíc s diplomem a stolní vědomostní hrou. https://www.ddmdecin.eu/hlavni-udalosti/214-chytry-kviz-ma-viteze

Kvíz

Skotsko 2023

Začátkem května vyjelo 66 studentů druhých ročníků do Skotska. Kolekce navštívených míst byla pestrá.

K největším zážitkům, v dobrém i zlém, určitě patřil střemhlavý výstup na vrchol Ben A’an v národním parku Trossachs odměněný úchvatnými výhledy na okolní hory a jezero Katrine. Velmi se líbil Edinburgh, který studenti prozkoumávali v malých skupinách, a tak si každý našel ten svůj ‘cup of tea’, třeba kavárnu, kde paní Rowling vytvářela postavy svého románu.

Kromě hlavního města nabídl zájezd další, bohatý a velmi poučný, exkurz do skotské a také anglické historie. Připomeňme si Hadriánův val a zbytky dalších římských staveb,  skotsky osobitý Scone Palace, místo korunovace dávných králů, Abbotsford House, sídlo Sira Waltera Scotta, Dunfermline, pohřebiště králů, třeba známého Roberta Bruce, hrad a město Stirling, místo korunovace Marie Stuartovny, památník Williama Wallace, vesnici tajných svateb Gretna Green, rodiště Williama Shakespeara Stratford-upon-Avon, londýnský Tower, Tower Bridge, divadlo Globe. 

Modernější Skotsko a Anglii reprezentovaly architektonické počiny, například nádherný Forth Bridge, koně Kelpies, proslulá galerie Tate Modern, Millenium Bridge. Zajímavá byla i plavba nočním trajektem z Rotterdamu do Hullu v severní Anglii, průmyslově čilé části Spojeného Království.

Třešničkou na dortu studentských zájezdů do Británie je pak někdy obávaný pobyt studentů i učitelů v rodinách. Nikdo neví, jaké výzvy mu jeho rodina připraví: laskavé přijetí či odměřenost, dobré domácí jídlo či fast food, čistotu či poněkud ležérní přístup k úklidu? Všichni jsme zajisté měli příležitost projevit svou toleranci a pochopení pro jinakost každého člověka.

PS Katedra angličtiny chce poděkovat všem studentům za velmi milé, přátelské, chápající, zodpovědné chování během celého pobytu, konkrétně ještě pak za neuvěřitelnou dochvilnost. Nikdy nikdo nikam nepřišel pozdě.

 

skotsko

Dne 10.5. 2023 proběhl v Ústí nad Labem Přebor škol v orientačním běhu, kterého jsme se zúčastnili v počtu 13 závodníků. Zastoupili jsme kategorii mladších žáků, starších žáků i studentů a ve velké konkurenci jsme se ve všech kategoriích( cca 30 závodníků) umístili kolem 10. místa. Celý závod byl profesionálně zorganizovaný, za což patří organizátorům velké poděkování. My jsme si díky letošní účasti vytvořili nejen základnu závodníků do budoucích ročníků, ale jistě i přispěli k podpoře tohoto atraktivního, byť trochu opomíjeného sportu, ve kterém by nohy neměly běžet rychleji než hlava ?
Poděkování nejen všem závodníkům, ale i děčínskému oddílu OB, kde řada účastníků trénuje.

orient

Komentář účastnice závodu:
Závod jsem si moc užila, přestože nejsem nijak skvělý běžec, tak mě trasa, kterou nám vytvořili, neustále bavila svojí různorodostí. V jeden moment jsem byla na louce, hned poté v lesíku a za chvilku na sídlišti. Nestíhala jsem ani vnímat, jak mě bolí nohy.
Jan Balon

Vybraní studenti 1. ročníků se každý rok účastní mezinárodní internetové soutěže INTERSTENO v psaní na klávesnici.  Soutěž se sestává z desetiminutového opisu s penalizací 50 úhozů za neopravenou chybu. Za úspěšné jsou považovány práce s 200 úhozy za minutu s přesností 99 %. Letošního ročníku se  opisu textu v mateřském jazyce zúčastnilo v různých kategoriích celkem 1096 soutěžících, z nichž 232 bylo diskvalifikováno.

Naši prváci - Tomáš Rychtařík /C1B/, David Kroutil /C1C/, Veronika Špejrová /V5A/, Kamila Simurníková /V5A/ a Čeněk Dunovský /V5A/ - se v konkurenci z celého světa rozhodně neztratili, všichni splnili daná kritéria a obdrží prestižní diplom od Mezinárodní federace pro zpracování informací.  O nejlepší letošní výkon se v juniorské kategorii postaral Tomáš Rychtařík se svými 297 úhozy za minutu.

Všem soutěžícím děkujeme za vzornou reprezentaci školy!

Intersteno

Vědy o Zemi

Tak jsme nazvali blok přednášek, které pro naše studenty 3. ročníků připravili pedagogové z Přírodovědecké fakulty UK, jejíž jsme fakultní školou. Profesor Martin Mihaljevič hovořil o výhodách studia přírodních věd a o využití přírodovědných disciplín v jiných vědních oborech, například v archeologii. Profesor Vojtěch Ettler přednášel o kritických surovinách a o environmentálních problémech souvisejících s těžbou a zpracováním rud. Na závěr jsme vyslechli povídání  RNDr. Marka Tuhého o mineralogickém muzeu na Přírodovědecké fakultě UK a o významu požárů v přírodě jako přirozeném procesu v krajině.

Těšíme se na spolupráci a na výsledky jejich dalšího vědeckého bádání.

Mgr. Jana Horáková

 

MicrosoftTeamsim

V úterý 25. 4. 2023 se uskutečnilo okresní finále v malé kopané. Turnaj se konal na travnatém fotbalovém hřišti FK Junior Děčín a celkem se zúčastnilo 10 družstev. Tým Gymnázia Děčín hrál nejprve v základní pětičlenné skupině s následnými výsledky. Se ZŠ Máchova 1 : 1, s týmem ZŠ Kamenická 1 : 1, s týmem ZŠ Komenského 4 : 0 a nakonec náš tým nešťastně podlehl soupeři ze ZŠ Želenice 2 : 4. Tento výsledek nás zařadil až na třetí místo ve skupině a to nám přisoudilo dalšího soupeře v boji o 5. - 6. místo, ZŠ Benešov. Po výborném výkonu zaznamenal tým Gymnázia Děčín vítězství v poměru 2 : 0. V celkovém pořadí obsadil tým Gymnázia Děčín 5. místo. Gymnázium Děčín reprezentovali hráči sekundy, tercie a kvarty – Konfršt, Vošta, Novotný, Sluťák, Milič, Černobyla, Pánek, Balon, Novák a opora týmu Čejka. Družstvo v turnaji vedl Oldřich Kadlec. Děkujeme celému týmu za vzornou a příkladnou reprezentaci školy a přejeme hodně dalších úspěchů.mal kop

INFORMACE O PŘIJATÝCH A NEPŘIJATÝCH UCHAZEČÍCH

Pořadí uchazečů v přijímacím řízení do oboru 79-41-K/41 gymnázium (čtyřleté) naleznete pod článkem v příloze.

Pořadí uchazečů v přijímacím řízení do oboru 79-41-K/81 gymnázium (osmileté) naleznete pod článkem v příloze.

 

Happening Otočíme Komenského podpoří myšlenku revitalizace Komenského náměstí v Děčíně a poukáže na jeho nevyhovující stav. Dne 10. května 2023 od 15:30 do 18:00 čeká návštěvníky kulturní program, přednášky, stánky s občerstvením i prezentace neziskových organizací.

„Od podzimu 2021 se společně se skupinou studentů zabýváme návrhy narevitalizacináměstí. V letošním roce chceme ukázat, že prostor se dá využít pro kulturní i sportovní aktivity, že může výrazně ožít. Snažíme se pokračovat v činnostech, které jednou povedou ke skutečné revitalizaci náměstí, nikoliv k drobným rekonstrukcím salámovou metodou. Aktuálně ve spolupráci s ČVUT v Děčíně připravujeme 3D model náměstí,“ hodnotí projekt učitel z děčínského gymnázia Martin Nosek...číst více

otoc

https://www.facebook.com/events/898054798181769

Happening Otočíme Komenského podpoří myšlenku revitalizace Komenského náměstí v Děčíně a poukáže na jeho nevyhovující stav. Dne 10. května 2023 od 15:30 do 18:00 čeká návštěvníky kulturní program, přednášky, stánky s občerstvením i prezentace neziskových organizací.

„Od podzimu 2021 se společně se skupinou studentů zabýváme návrhy narevitalizacináměstí. V letošním roce chceme ukázat, že prostor se dá využít pro kulturní i sportovní aktivity, že může výrazně ožít. Snažíme se pokračovat v činnostech, které jednou povedou ke skutečné revitalizaci náměstí, nikoliv k drobným rekonstrukcím salámovou metodou. Aktuálně ve spolupráci s ČVUT v Děčíně připravujeme 3D model náměstí,“ hodnotí projekt učitel z děčínského gymnázia Martin Nosek.

Na happeningu se vystřídají umělci z děčínských škol. Vystoupí sbor Gymnázia Děčín, studentská kapela GDC band a studentka 4.ročníku Marika Trajerová, ze ZŠ Komenského ukáže své umění Naty Schiel. Hostem bude také kapela Yxes Joke ze ZŠ Na Stráni. Taneční umění předvedou děti z DDM Děčín. Muzika a tanec bude prokládán přednáškami, prohlédnout si budete moci také výstavu studentských návrhů náměstí z loňského roku.

Součástí happeningu bude také umístění nového outdoorového nábytku z europalet, které poskytla firma Horák. „Během celého roku jsme pracovali spolu s truhlářem na výrobě sezení. Máme čtyři lavice a dva stoly. Natírají je společně studenti gymnázia avrámci pracovních činnostížácize ZŠ Komenského. Jsou financovány z projektu, se kterým jsme vyhráli 1. místo v participativním rozpočtu města,“dodává Lukáš Lanč, další z členů týmu Gymnázia Děčín.

Happeningje financován z projektu Europe Goes Local Domu zahraničí spolupráce a z finančních prostředků Spolku rodičů při Gymnáziu Děčín. Výsledky projektu budou představeny na konci květnana Mezinárodní konferenci EGL ve švédském Stockholmu a na červnovém setkání v Bratislavě.

Kontakt:

Gymnázium Děčín, příspěvková organizace
Mgr. Bc. Martin Nosek, katedra zeměpisu
tel: 606226621
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Web: www.gymnaziumdc.cz

otoc

K reprezentaci do okresního finále v dívčí kategorii IV naše škola vybrala Elišku Novákovou, Kristýnu Vokůrkovou, Alici Zatloukalovou, Julii Lechtýnskou, Agátu Roubkovou a Ellu Čekalovou. Turnaj se uskutečnil dne 19. 4. 2023 v ZŠ Březová. Celkem ve 4 zápasech proti ZŠ Komenského, ZŠ Březová, Gymnáziu Kamenická a ZŠ Varnsdorf naše dívky předvedly skvělý výkon. Místy napínavý průběh utkání, někdy až téměř dramatický, dokázal tým Gymnázia Děčín vždy přetavit ve vítězství.  S přehledem si dívky vybojovaly nejvyšší příčku. Na závěr, již mimo turnaj, navíc sehrály zápas s vítězným A týmem chlapců ze ZŠ Březová. Chlapecký tým jednoznačně také rozdrtily. Děkujeme dívkám za vzornou reprezentaci školy a přejeme hodně úspěchů v kole krajském, které se uskuteční 3. 5. 2023 v Jirkově. Celým turnajem dívky vedl a připravoval Sandor Oms Cuellar.

vol

Strana 1 z 55

CENA VÉVODY Z EDINBURGHU

Program DofE pomáhá mladým lidem lépe poznat sama sebe, získat nové dovednosti, schopnosti a posílit vytrvalost a samostatnost.

Více informací

eTWINNING

Aktivita Evropské komise zaměřenou na online spolupráci mezi učiteli, skupinami žáků a školami v rámci krátkých i dlouhodobých projektů

Více informací

FOTOGALERIE

Fotografie ze školních akcí, naší školy, výletu a to i do zahraničí. To najdete přímo zde. Prohlíděnte si zde rozsáhlou foto sbírku naší školy...

Více informací

Nahoru