Předměty

Charakteristika předmětu

Vyučující českého jazyka a literatury postupují při výuce českého jazyka, slohu a literatury podle školního vzdělávacího programu zpracovaného na základě Rámcových vzdělávacích programů a Katalogu požadavků k maturitní zkoušce. Tematické plány ŠVP stanovují časové rozvržení učiva, především pak cíle, které jsou sledovány výukou jednotlivých tematických celků. Součástí výuky jsou exkurze do divadel a do míst literárněhistoricky zajímavých, rovněž tak besedy se známými literáty či autorská čtení. V tercii žáci v rámci předmětu čtenářská gramotnost pracují metodami RWCT s texty různého charakteru a prohlubují své čtenářské dovednosti. Ve 3. ročníku/septimě studentům nabízíme předmět komunikace a mediální výchova a ve 4. ročníku/oktávě jazykově-literární seminář.

Součástí práce češtinářů je i péče o studenty, kteří se o mateřský jazyk či literaturu zajímají nad rámec svých školních povinností. Naši studenti se umisťují na předních místech v olympiádě v českém jazyku i recitačních soutěžích. Literárně zaměřeným studentům předmětová komise zprostředkovává bohatou nabídku  účasti v nejrůznějších literárních soutěžích. Skvělých výsledků dosahujeme  v soutěži SOČ, v níž dlouhodobě  patříme mezi nejúspěšnější školy v kraji.

V r. 2012  byl na naší škole založen Divadelní klub Gymnázia Děčín (DKGD). Na základě dohody s Městským divadlem  Děčín a Spolkem rodičů při Gymnáziu Děčín mohou studenti využívat výrazné slevy na některá divadelní představení. Obdobně zajišťujeme ve spolupráci s kinem Sněžník i slevy na vybraná filmová představení v rámci Filmového klubu Gymnázia Děčín. Pravidelně na naší škole pořádáme den poezie, studenti své dovednosti prokazují i při přípravě projektového dne, který bývá zaměřen na projevy totality v naší historii.

Kabinet českého jazyka úzce spolupracuje s výborně vybavenou školní knihovnou

Používané učebnice

Nižší gymnázium:

• Český jazyk 6, 7, 8, 9 (nakladatelství Tobiáš)

• Čítanky 6, 7, 8, 9 (nakladatelství Fraus)

Vyšší gymnázium:

• Komunikace v českém jazyce pro SŠ (nakladatelství Didaktis) + pracovní sešit

• Literatura pro střední školy (4 sešity) - Vladimír Prokop

• Čítanka k Literatuře v kostce

• Nová literatura pro SŠ (nakladatelství Didaktis) + pracovní sešit

• Pravidla českého pravopisu (s doložkou MŠMT)